top of page

Цікаві статті по психології
і корисна інформація

0-02-05-27dfacac63366b8a0f8bc3170352238171937ff89f6202f84e77b5767d065a0a_79592bf961ebd777.

Цікаві статті по психології
і корисна інформація

Наталія Сабліна

Пошук

"Екстремальна валіза" у ситуації стресу.

Екстремальна валіза допомагає у ситуації стресу. Вміння надати собі першу психологічну допомогу підвищує шанси пережити їх із меншими втратами.

Валіза «збирається» з особистого досвіду, тому так називається. Це особиста психологічна аптечка, і її можна зберегти у нотатках у телефоні.

Отже, дістаємо ручку та аркуш паперу.

🔷1. Згадуємо кризові ситуації та свої реакції. Потім усе, що вам допомагало. Це може бути речі, дії, думки. Записуємо їх.

🔷2. Формуємо список: те, що виявилося найефективнішим, має бути зверху. Можна вирізати та розташувати у потрібному порядку.

🔷3. Тепер об'єднуємо схоже та конкретизуємо кожен пункт.


🔻1. Образи, які приносять сили та втіху.

Наприклад, образи дорогих людей.

Заради кого варто жити та справлятися? Наприклад, діти, образ Бога, образ себе у найскладнішій ситуації, з якою ви успішно впоралися. Образи мають бути особисто значущі, а почуття, що вони викликають, - ресурсними.


🔻2. Рух.

Можуть бути будь-якими, тут же фізичні вправи і психологічні практики (дихальні, м'язові, наприклад, прогресивна релаксація м'язів), які колись виявилися для вас ефективні.

Чи пробували Ви в стресі поплескати себе по всьому тілу, розтерти, «струсити» напругу, пострибати, пройтися, обійняти себе?

Чи є у вашому списку улюблені рухи?


🔻3. Діяльність.

Хтось заспокоюється та «збирає думки» монотонними заняттями (в'язання, робота, приготування їжі), комусь потрібна активність.Чим Ви займалися, переживаючи стрес? Що робили? Що вам допомагало?

Будь-які рутинні, звичні та знайомі заняття підтримують почуття продовження життя (травмуюча подія поділяє життя на до і після, виникає підвішений стан, почуття зупинки часу, тривога про майбутнє). Люди, зайняті фізичною працею, швидше відновлюються. Зазвичай вони самі згадують, що відволікання на працю їм допомогло.


🔻4. Тактильно приємні речі.

Чи заспокоювало Вас загортання в плед?

Чи було таке, що одяг покращував самопочуття?

Улюблені іграшки, речі, м'ячики-антистреси? Багатьох заспокоюють відчуття від чистої випрасуваної постільної білизни. Чи чутливі Ви тактильно? Чи є те, що Вам приємно?


🔻5. Музика, яка мобілізує чи заспокоює.

Чи маєте Ви музичні спогади, що викликають приємні переживання?

Улюблені пісні, мелодії?

Буває, що наспівування про себе пісню, дає почуття захищеності та безпеки. Залежить від того, як Ви реагуєте на стрес і який запит виникає у зв'язку з цим. Заспокоїтись, абстрагуватися?

Або «підняти бойовий дух»


🔻6. Запахи та смаки, які подобаються.

Кризові психологи зазвичай пропонують воду та чай.

Згадайте те, що допомагає Вам.


🔻7. Значний для вас текст

Особиста установка, вираз, обіцянка собі, історія.

Для релігійних людей може бути молитва, вивчена напам'ять.


Бережіть себе у цей непростий час!

Миру вам та вашим близьким! 🙏🏼780 переглядів0 коментарів

Kommentare


bottom of page