top of page

Цікаві статті по психології
і корисна інформація

0-02-05-27dfacac63366b8a0f8bc3170352238171937ff89f6202f84e77b5767d065a0a_79592bf961ebd777.

Цікаві статті по психології
і корисна інформація

Наталія Сабліна

Пошук

Як ужитися всім в одній квартирі

Багато хто зараз живе зі своїми родичами в обмеженому просторі. І стикаються з тим, що це не так просто, навіть якщо у вас були добрі стосунки до війни. На те, як вам житиме разом, впливає багато факторів:

🔹 Загальна напруга через війну та невизначеність.

🔹 Різні емоції, які супроводжують глобальні та індивідуальні зміни (переїзд, втрата/зміна роботи, фінансові труднощі тощо)

🔹 Стан здоров'я (фізичного, психічного), якість сну, харчування, фізичної активності.

🔹 Особливості відносин, які вже були і до війни.

🔹 Особливості світоглядів, переконань і правил - ми різні, зі своїми статутами.

🔹 Очікування: від, від інших, від світу.

🔹 Мало особистого простору, меншого доступу до різних ресурсів, у тому числі і до того, що наповнює емоційно.

🔹 Фінансові обмеження (чи всі дієздатні дорослі працюють, який ваш бюджет) та побутові нюанси.

🔹 Особливості країни/міста, куди ви переїхали.

🔹 Соціальний капітал (чи є інше спілкування, крім родичів, його якість).

🔹 Щось ще, чого я не врахувала, але що вам спадає на думку у зв'язку з вашими обставинами.

Кожен із цих факторів може впливати більше чи менше. У кожному є щось, на що можна вплинути, і щось, з чим доведеться просто змиритися. Так, це не те, що ви хотіли, не те, що вам на 100% комфортно, але зараз так.Подумайте над тим, які з вищезгаданих пунктів у вашій ситуації впливають сильніше? І що ви можете зробити, щоб полегшити життя собі та своїм близьким усередині цього «зараз так» з урахуванням довгострокової перспективи?

Накидала кілька пунктів, які вам можуть бути корисні. Приміряйте до своїх обставин, модифікуйте, спробуйте те, що вважаєте доречним.

1. Обговоріть побутові питання та правила: хто колись готує, прибирає, миє посуд, купує продукти тощо. Вдома ви це робили органічно, зараз же у всіх свої очікування та правила, вони можуть взагалі не співпадати. Подумайте над тим, щоб створити статут на час спільного проживання. Не робіть із цього щось суперсерйозне, обговоріть у розслабленій дружній манері.

2. Обговоріть бюджет на продукти та загальні витрати: загальний чи кожен за себе? Хто скільки інвестує, якщо загальний? Як загалом у вас із фінансами, чи потрібно шукати роботу? Питання грошей викликає багато напруги, краще все обговорювати та проясняти, навіть якщо це неприємно. У довгостроковій перспективі збирати невдоволення та дискомфорт — програшна стратегія.

3. Слідкуйте за своїм станом і дбайте про себе. Регулярно знімайте емоційну та фізичну напругу + шукайте способи, як поповнювати ресурс. Чим більше у вас ресурсу, тим легше знаходити здорові рішення у конфліктах, дбати один про одного і взагалі переживати цей період.

4. Активно дякуйте за все добре, що говорять/роблять люди, з якими ви живете. Це корисно і для них, і для вас: подяка впливає на рівень щастя.

5. Вибачтеся, якщо ви були неправі, висловили свою думку занадто різко.Усі іноді помиляються.

6. Звертайте увагу на себе, свої вчинки, свої цінності. Що залежить від вас? Якою людиною ви хочете бути у цих відносинах? Що потрібно для цього робити?

7. Організовуйте собі особистий простір: якщо не в квартирі, то на прогулянці, на балконі виходьте зі своїх обставин. Регулюйте дистанцію та зближення.

8. Говоріть про свої потреби та запрошуйте інших ділитися своїми, щоб домовлятися. У стресі все більш уразливі + посилюється очікування, що хтось має вгадувати наші бажання. Але так не працює, поряд такі ж люди, що стресують. Розпізнавати свої потреби та шукати шляхи їхнього задоволення — наша відповідальність.

9. Застосовуйте принцип «я-висловлювання», коли прояснюєте щось неприємне. Приклад такого висловлювання: Мені неприємно, коли ти береш мої речі без попиту. Я потім не можу їх знайти. Я не проти ділитися з тобою чимось, але, будь ласка, заздалегідь питай мене про це. Добре?" замість "Як мене дістало, що ти береш мої речі!"

10. По можливості та за бажання організовуйте мікротрадиції в новому будинку. Наприклад, наприкінці дня можна обговорювати, що хорошого сталося за день, а у вихідні готувати млинці. Робіть щось, що може додати теплоти до вашого контакту.

11. Ваш варіант. Можливо, поки ви читали цей текст, у вас з'явилися свої думки, що краще спрацює у вашій ситуації. Добре, запишіть, поки не забули, і спробуйте впровадити.

Помічайте, коли вам добре та комфортно. Створюйте себе!!!


https://docs.google.com/forms/d/1bMmpZCCzr51wi7TjTT_WT3_0jd02jcCx04rQ2ek3les/edit


569 переглядів0 коментарів

Останні пости

Дивитися всі

Comments


bottom of page