top of page

Цікаві статті по психології
і корисна інформація

0-02-05-27dfacac63366b8a0f8bc3170352238171937ff89f6202f84e77b5767d065a0a_79592bf961ebd777.

Цікаві статті по психології
і корисна інформація

Наталія Сабліна

Пошук

«Синдром біженця»: як позбутися почуття «провини вцілілого»

Багато людей були змушені залишити свої будинки, деякі люди живуть із постійним почуттям провини — вони думають, що зробили недостатньо і щоразу дивлячись новини, почуваються винними, адже вони у безпеці, а інші — ні.

Провина вцілілого – це поширена психологічна проблема під час війни, але її можна позбутися.

Провина вцілілого– це вид провини, який виникає у людей, які пережили стресову ситуацію, небезпечну для їхнього життя. Хтось відчуває провину через те, що вижив і перебуває у безпеці, коли інші страждають та вмирають. Інші страждають від нав'язливих думок про те, що вони могли б зробити, щоб вплинути на результат критичної ситуації, що склалася.

Люди можуть відчувати: почуття безпорадності, відсутність апетиту, проблеми зі сном, нав'язливі думки, злість і дратівливість, головний біль, нудоту або біль у животі, соціальну ізоляцію, а також думки про самогубство. Ці симптоми можуть посилюватися, якщо раніше був травматичний досвід або ж людина схильна до тривоги та депресії.

Що з цим робити?

Насамперед зрозумійте — ЦЕ НЕ ВАША ПРОВИНА

Як почати позбавлятися гнітючого почуття провини:

- Дозвольте собі сумувати.

Не тисніть на себе тим, що комусь, як ви вважаєте, важче. Якщо ви не відчуваєте радість від свого порятунку і не відчуваєте задоволення від свого побуту, не намагайтеся «дістати» ці почуття або спровокувати їх, «бо так треба».Дозвольте собі поплакати, випустити емоції назовні. Чим більше ви виплесните емоцій – тим швидше ваша психіка стабілізується.

- Допоможіть комусь

Якщо ви можете приєднатися до лав волонтерського руху – чудово. Якщо ні – не варто звинувачувати себе за це: ви можете по-іншому допомогти людям, щоб створити собі відчуття, що ваш порятунок не був марним. Допоможіть своїм сусідам продуктами, підтримайте близьку людину в соціальних мережах, переведіть фінансову допомогу нужденним, сплатіть покупку на касі іншій людині — достатньо будь-якої допомоги, щоб відчути себе «корисною людиною». Взаємопідтримка та єднання зцілюють та наближають перемогу. Приєднуйтесь до спільнот, які вже щось роблять. Не залишайтеся наодинці, вмикайтеся в робочі процеси та ініціативи.

- Займіться творчістю

Малюйте картини, вишивайте, робіть аплікації. Творчість допомагає розслабитись.

- Прощайте себе та близьких

Займайтеся практикою вибачення. Зрозумійте, що потрібно пробачити себе за те, що ви у безпеці. Прощення себе дозволяє очистити емоційну сферу від негативних переживань хоча б у свій бік, що в деяких є головною складовою переживань, які є токсичними, якщо там є невдоволення, агресія, образа та інші негативні почуття.


Пам'ятайте, що почуття провини не означає, що ви робите щось не так. Скорбота, страх, тривога, горе та почуття провини — це цілком нормальні реакції після таких подій. Відчувати себе щасливим від власного успіху і водночас оплакувати долю інших — це нормально.

Для зручності можна навіть написати на аркуші паперу список справ, які потрібно зробити вранці або ввечері.

Бережіть себе

Україна

475 переглядів0 коментарів

Comments


bottom of page